Badania słuchu

AUDIOMETRIA TONALNA TO PODSTAWOWE BADANIE SŁUCHU

Jak przebiega badanie słuchu?

Audiometria tonalna, bo o niej mowa jest podstawowym subiektywnym badaniem słuchu, dzięki któremu w szybki sposób określić można stan słuchu osoby dorosłej lub dziecka powyżej szóstego roku życia. Podczas badania słuchu określany jest próg słyszenia, rozumiany jako najniższy poziom dźwięku, jaki jest w stanie usłyszeć Pacjent. Wyznacza się go prezentując osobie badanej tony czyste o różnej częstotliwości w zakresie od 125Hz do 8000Hz. Badanie wykonuje się w specjalnej kabinie audiometrycznej. Pacjent słyszy dźwięki w słuchawkach i reaguje na nie poprzez naciśniecie przycisku. Badanie wraz z omówieniem wyniku trwa kilka minut i jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne.

Bezpłatne badanie słuchu to audiometria tonalna, wykonywane w kabinie ciszy w Warszawie.

Wynik opisanego wyżej badania słuchu nosi nazwę audiogramu. W niektórych przypadkach celem poszerzonej diagnostyki wykonuje się również inne badania. Audiometrię nadprogową, w skład której wchodzą m.in. próby Fowlera, SISITone Decay itd., wykonuje się celem określenia przyczyny oraz lokalizacji źródła niedosłuchu. Audiometria mowy służy zaś do określenia stopnia rozumienia mowy przez Pacjenta ze stwierdzonym niedosłuchem. Ponadto wykonuje się ją u osób noszących aparaty słuchowe, celem określenia zysku z protezowania.

O czym informuje audiogram i jak poprawnie odczytać jego wynik?

Najogólniej audiogram służy do określenia sprawności słuchu Pacjenta.

Na podstawie wyniku badania słuchu można stwierdzić niedosłuch lub normę słyszenia. Jeśli zostanie stwierdzony niedosłuch, dowiemy się dodatkowo jakiego jest stopnia, w których częstotliwościach występuje oraz jakiego jest rodzaju: odbiorczy, przewodzeniowy czy mieszany. Informacji tych dostarcza nam wysokość krzywej względem osi OY, jej przebieg oraz obecność tzw. rezerwy ślimakowej lub jej brak. Na podstawie analizy audiogramu, Pacjent kierowany jest na leczenie farmakologiczne, operacyjne lub protezowanie aparatem słuchowym.

Jak interpretować audiogram?

Odnosząc każdy z poszczególnych punktów krzywej audiometrycznej do osi OX dowiadujemy się o częstosliwości (Hz) badanego dźwięku, a do osi OY o jego głośności wyrażonej w decybelach (dB HL). Innymi słowy, przebieg krzywej audiometrycznej ukazuje poziom słyszenia poszczególnych dźwięków w badanym zakresie częstotliwości. Kolor niebieski stosuje się do oznaczenia ucha lewego a kolor czerwony dla ucha prawego.

Audiogram czyli wynik badania słuchu ukazujący niedosłuch odbiorczy charakterystyczny dla osób starszych oraz seniorów.

Audiogram – niedosłuch Presbyacusis

Stopnie ubytków słuchu wg WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa normę słyszenia w zakresie 0-20 dB HL dla średniej liczonej z czterech częstotliwości tj.: 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz i 4000 Hz. Dla tak samo liczonej średniej określa również cztery stopnie niedosłuchu, których rozkład wygląda następująco:

  1. LEKKI NIEDOSŁUCH  (20 – 40 dB HL)
  2. UMIARKOWANY NIEDOSŁUCH (40 – 70 dB HL)
  3. ZNACZNY NIEDOSŁUCH (70 – 90 dB HL)
  4. GŁĘBOKI NIEDOSŁUCH (powyżej 90 dB HL)

Czy na badanie słuchu potrzebne jest skierowanie od lekarza?

Nie, na badanie słuchu nie jest potrzebne żadne skierowanie.

Wystarczy tylko umówić się na bezpłatne badanie słuchu w wybranym oddziale OTOTECHNIKA, których adresy znajdziesz tutaj.