Aparaty słuchowe – rodzaje

APARATY SŁUCHOWE PODZIAŁ POD WZGLĘDEM BUDOWY

Rodzaje aparatów słuchowych ukazujące ich wielkość oraz umiejscowienie na uchu i w przewodzie słuchowym Pacjenta.
Najmniejsze na świecie aparaty słuchowe typu IIC, ukryte w kanale słuchowym i kompletnie niewidoczne dla innych osób.

Aparaty słuchowe głęboko kanałowe (IIC)

Najmniejsze aparaty słuchowe, zupełnie niewidoczne. Wykonywane na podstawie pobranego odcisku ucha Pacjenta. Umieszczone tuż przy błonie bębenkowej w kanale słuchowym. Możliwość zastosowania tego typu aparatów słuchowych zależna jest od głębokości niedosłuchu oraz wielkości przewodu słuchowego pacjenta. W aparatach IIC używane są baterie w rozmiarze 10 (najmniejsze). Aby zachować jak najmniejszy rozmiar, aparat słuchowy IIC nie ma dodatkowych funkcji takich jak bluetooth, czy regulator manualny.

Dyskretne aparaty słuchowe typu CIC, umiejscowione wewnątrz kanału słuchowego kompatybilne z telefonem komórkowym.

Aparaty słuchowe dokanałowe (CIC)

Umieszczone w przewodzie słuchowym dyskretne aparaty słuchowe, które są widoczne dopiero z bardzo bliskiej odległości, po odciągnięciu małżowiny. Wykonane na podstawie pobranego odcisku ucha Pacjenta. Możliwość zastosowania tego typu aparatów słuchowych zależna jest od głębokości niedosłuchu oraz wielkości przewodu słuchowego pacjenta. Dokanałowe aparaty słuchowe pracują na baterię w rozmiarze 10 (najmniejsze). Aby zachować jak najmniejszy rozmiar, aparat CIC nie ma dodatkowych funkcji takich jak bluetooth, czy przełącznik manualny.

Małe douszne aparaty słuchowe typu ITE, delikatnie wystające w ucha z łącznością bezprzewodową bluetooth.

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne (ITE)

Obudowa aparatu słuchowego ITE zajmuje cały przewód słuchowy oraz część małżowiny usznej. Wykonana jest na podstawie odlewu ucha Pacjenta. Możliwość zastosowania tego typu aparatów słuchowych w mniejszym stopniu zależna jest od głębokości niedosłuchu oraz wielkości przewodu słuchowego pacjenta. W aparatach słuchowych ITE używane są baterie w rozmiarze 312 lub 13 o dłuższej żywotności. Wewnątrzuszny aparat słuchowy może być wyposażony w funkcję bluetooth oraz przełącznik manualny. To rozwiązanie może być stosowane u osób, którym zależy na dyskrecji, ale potrzebują dużego wzmocnienia.

Niewidoczne zauszne aparaty słuchowe typu RIC ze słuchawką w uchu oraz łącznością bezprzewodową bluetooth.

Aparaty słuchowe zauszne z umieszczoną w uchu słuchawką (RIC)

Ten typ aparatu słuchowego ma niewielkie rozmiary i nowoczesny wygląd. Dyskretny aparat słuchowy RIC umieszczony jest za uchem, natomiast dźwięk do ucha doprowadza cieniutki przewód zabezpieczony silikonową osłonką i zakończony słuchawką. Słuchawka umieszczona jest w uchu za pomocą miękkiej silikonowej nasadki lub za pomocą wkładki indywidualnej, wykonanej na podstawie odlewu ucha Pacjenta. Dzięki takiej konstrukcji aparat słuchowy typu RIC może być mniejszy, a tym samym bardziej dyskretny. Budowa pozwala również zmniejszyć sprzężenie zwrotne, zwłaszcza w przypadku wymaganego dużego wzmocnienia. Jest zatem odpowiedni dla osób również z głębokim niedosłuchem. Aparat słuchowy RIC może działać na baterii 10, 312, 13, oraz z wbudowanym akumulatorem. Aparaty słuchowe RIC mogą posiadać funkcje bluetooth oraz przełączniki manualne.

Aparaty słuchowe dużej mocy z indywidualnie dopasowaną wkładką uszną na podstawie wycisku ucha do głębokiego niedosłuchu.

Klasyczne zauszne aparaty słuchowe (BTE)

Najbardziej klasyczna wersja zausznych aparatów słuchowych. Dostępna w kilku wielkościach oraz kształtach obudowy. Większe modele dedykowane są użytkownikom z głębokim niedosłuchem lub mającym problemy manualne. Aparaty słuchowe BTE pracują na bateriach 312,13, 675 lub wbudowanych akumulatorach. Wzmocnione dźwięki dostają się do ucha za pomocą miękkiego dźwiękowodu, połączonego z aparatem, oraz indywidualną wkładką uszną, dopasowaną kształtem do ucha Pacjenta. Dźwiękowód może być grubszy (patrz zdjęcie) lub bardziej dyskretny. Klasyczne aparaty słuchowe mogą posiadać funkcje bluetooth oraz przełączniki manualne.